Czym jest agregat chłodniczy?

Agregaty chłodnicze to urządzenia wykorzystywane w systemach chłodniczych, pozwalające na realizowanie ich podstawowych funkcji - chłodzenia lub zamrażania. Agregaty znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu oraz zakładach pracy, a niekiedy także w prywatnych projektach i instalacjach domowych.

W naszym wprowadzeniu w tematykę agregatów chłodniczych skupiamy się na ich najważniejszych funkcjach, konstrukcji oraz przeznaczeniu. Podpowiadamy jaką funkcję pleni agregat oraz jego poszczególne komponenty oraz jak wygląda prawidłowe działanie tego urządzenia.

Najważniejsze elementy w konstrukcji agregatów chłodniczych

Czym jest agregat chłodniczy?Choć agregaty chłodnicze występują w wielu wariantach, to jednak niemal zawsze obejmują te same elementy konstrukcyjne. Jest to przede wszystkim sprężarka, odpowiedzialna za przekształcanie czynnika chłodniczego do postaci gazowej. Kolejnym elementem jest skraplacz, odpowiedzialny za schładzanie przejętego czynnika, jego kondensowanie oraz zmianę stanu skupienia na ciecz. Ważny jest także parownik, czyli element utrzymujący niską temperaturę i ciśnienie, w którym praca całego układu się rozpoczyna.

Ponadto w każdym agregacie chłodniczym powinien znaleźć się odolejacz, odpowiedzialny za zbieranie wytrąconego z czynnika chłodniczego oleju. Obok niego istotną funkcję pełni zbiornik na czynnik chłodniczy, pozwalający na jego pobieranie zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Dodatkowymi elementami w konstrukcji jest armatura chłodnicza, systemy zabezpieczenia, uszczelki. Dzięki nim agregat chłodniczy tworzy zamknięty obieg, który można wykorzystywać z powodzeniem w najróżniejszych systemach klimatyzacji, chłodzenia, mrożenia oraz innych specjalistycznych aplikacjach.

Działanie agregatu chłodniczego

Agregat działa dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego, który krążąc pomiędzy poszczególnymi elementami układu pozwala na bezpieczną realizację wszystkich cykli pracy. Na początku, czynnik chłodniczy zostaje wykorzystany w sprężarce, gdzie dochodzi do zwiększenia jego ciśnienia i temperatury. Trafia w ten sposób do skraplacza, gdzie kondensuje się do postaci cieczy. Następnie czynnik chłodniczy ulega rozprężeniu, jego ciśnienie gwałtownie spada i przyjmuje postać gazową.

Powstające dzięki temu różnice w temperaturze można wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem urządzenia - w celu chłodzenia lub zamrożenia wybranego obszaru docelowego. Efektywność pracy urządzenia zależy w dużym stopniu od jakości wykorzystanego czynnika chłodniczego, konstrukcji sprzętu, parametrów jego pracy oraz standardu wykonania.

Kluczowe parametry użytkowe agregatów chłodniczych

W działaniu każdego agregatu chłodniczego liczy się przede wszystkim temperatura pracy oraz wydajność (wyrażona w watach). Wielu odbiorców zwraca też uwagę na pojemność zbiornika oraz rodzaj wykorzystanego czynnika chłodniczego. Ponadto kluczowy jest rozmiar, który powinien być dopasowany do miejsca i możliwości montażu. Odmienne urządzenia należy wybierać do zasilania chłodni w magazynie żywności, odmienne do pojazdu transportującego żywność. Polecamy też upewnić się jaka jest spodziewana dostępność części zamiennych w interesującym nas agregacie oraz dedykowanych dla niego usług serwisowych.

drzwi chłodnicze